VR Terapi (Sanal Gerçeklik Terapisi)

vr terapi

SANAL GERÇEKLİK NEDİR?

Sanal gerçeklik bir takım teknolojik ekipmanlar sayesinde, izlediğimiz 360 derecelik görüntülerden oluşan ortamların içinde olma hissini deneyimleyebildiğimiz araçlar bütünüdür. Başta bilgisayar oyunları ve eğlence sektörü olmak üzere eğitim, tıp, ruh sağlığı, inşaat, mühendislik gibi pek çok alanda kullanımı hızla yaygınlaşmaktadır.

SANAL GERÇEKLİK TERAPİSİ NEDİR?

Bilişsel Davranışçı Terapiler gibi kanıta dayalı yaklaşımlar için destekleyici bir tekniktir. Özellikle maruz bırakma terapisine ihtiyaç duyulan alanlara sağladığı kolaylıklarla dikkat çekmektedir. “Öğrenme her zaman ortamla bağlantılıdır.” prensibi ile çalışır. Yani deneyimlediğimiz her durum zihnimize kodlanırken, biz hiç farkında olmadan içinde bulunduğumuz ortama dair her öğe de deneyimlenen durumla birlikte zihnimize kaydolur. Örneğin yeni bir yemeği tattığınızda o yemeğin kokusu, lezzeti, tattığınız ortamdaki sesler, ışık, etrafınızdaki insanlar, ortamdaki diğer kokular, o andaki duygu durumunuz, vb. gibi pek çok değişkenle birlikte o yemek hafızamızda yer eder.

Bizler deneyimlerden öğrendiklerimiz, kişisel öykümüz ve uygun ortamın birleşimiyle hayatımızı işlevsel bir şekilde yaşayabiliriz. Ancak bazen içinde bulunduğumuz duygu durumu ve/veya ortamdaki aksilikler nedeniyle hatalı öğrenme gerçekleşebilir. Ya da çok eski bir zamanda gerçekleşmiş olan hatalı öğrenme, duygusal zorlanmalar yaşadığımız bir dönemde gün yüzüne çıkabilir ve işlevselliğimiz bozulabilir. Sanal gerçeklik terapisi bireyi farklı açılardan değerlendirerek, bilgisayar destekli teknolojik imkanlardan yararlanarak işlevlerimizi geri kazanmamızı sağlar.

SANAL GERÇEKLİK TERAPİSİ İLE FOBİ TEDAVİSİ

Sanal gerçeklik terapisinin en etkili kullanım alanlarından biri fobilerdir. Fobiniz nedeniyle bu terapiye başvurduğunuzda;

  • Yazılı ve sözel geri bildiriminize dayalı değerlendirmeniz yapılır.
  • Bedensel geri bildirime (nabız, solunum, kas gerginliği gibi) dayalı değerlendirmeniz yapılır.
  • Başvuru nedeninize ilişkin psikoeğitim verilir.
  • Sanal gerçeklik ve simülasyon uygulaması ile kaygı seviyenize uygun adımlarla rahatsızlık duyduğunuz ve/veya kaçındığınız ortama dair maruz bırakma aşamasına geçilir. Örneğin uçuş fobiniz var ise sanal gerçeklik gözlüğünü takarak, terapi için hazırlanmış özel uçak koltuğu simülatörüne oturup, bir uçuşa dair her aşamayı tıpkı gerçek bir uçuş yapıyor gibi 360 derecelik videolarla izlersiniz. Sözel ve bedensel geri bildirimleriniz doğrultusunda terapistiniz uygulama boyunca kaygı seviyenizi gözlemler. Bu sayede size en uygun psikoterapötik müdahalelerde bulunabilir.

SANAL GERÇEKLİK TERAPİSİ KAÇ SEANS UYGULANIR?

Kişiye ve yaşadığı zorlanmanın düzeyine göre değişkenlik göstermekle beraber ortalama 4 seansta başarılı sonuçlar vermektedir.

Call Now ButtonHEMEN ARA!
X