Cinsel Yönelimler ve Cinsiyet Kimlikleri

Cinsel Yonelim Escinsellik
LGBTİ+ Bireylerin Psikoterapi Süreci

Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ile ilgili başvuruların ayrımcılığa uğramadan psikoterapi hizmeti alması; bu konularda bilgilenmek, kendini keşfetmek ve çevresine açılmak isteyen bireyler ve aileleri için önem taşımaktadır.

Cinsel Yönelim Nedir?

Kişinin hangi cinsiyetten olan bireylere duygusal ve cinsel çekim duyduğu durumuna “cinsel yönelim” denilmektedir. Kişi; cinsel yönelimini homoseksüel/eşcinsel (yönelimin hemcinsine olması), heteroseksüel  (yönelimin karşıcinse olması) veya biseksüel (yönelimin hemcinse ve karşıcinse olması) olarak tanımlayabilir. Kadınlara ilgi duyan kadınlara lezbiyen, erkeklere ilgi duyan erkeklere gay, hem kadın hem erkeğe ilgi duyan kadın/erkeklere ise biseksüel denmektedir. Biseksüel yönelimi olan bireylerin kadınlara ve erkeklere duyduğu çekimin oranı değişkenlik gösterebilir.

Cinsiyet Kimliği Nedir?

Cinsel yönelim kime çekim duyduğumuzla alakalıyken, cinsiyet kimliği kim olduğumuzla ilgilidir. Biyolojik olarak insanlar doğduklarında kadın veya erkek olarak atanır. Ancak bazen kişiler, atanmış cinsiyetlerinden farklı hissedebilirler. Örneğin biyolojik olarak kadın cinsiyetine atanmış bir kişi, kendini erkek olarak tanımlamaya daha yakın görebilir. Aynı şekilde doğumda erkek olarak atanmış bir birey, kendini kadın olarak hissediyor olabilir. Biyolojik cinsiyet ile kişinin kendini algıladığı cinsiyetin uyuşmadığı bu durumdaki kişilere transeksüel denilmektedir.

Bedenleri ve kromozomları  kadın veya erkek cinsiyetine uymayan kişiler ise intersex olarak tanımlanır. İntersex kişilerde hem kadın hem erkek üreme organları bulunabilir. İntersex olmak, kişinin nasıl hissettiğiyle ilgili değil, nasıl olduğuyla alakalı biyolojik bir durumdur.

Psikoterapide Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği

Psikiyatride eşcinsellik ve transseksüelliğin bozukluk olarak görülmesi durumu uzun zaman önce psikiyatrik tanı kitabından kaldırılmıştır. Yani eşcinsel veya transseksüel olmak hastalık değil, normal bir durumdur, dolayısıyla tedavisi de yoktur. Ancak kişilerin yönelimleri veya kimlikleri nedeniyle huzursuzluk yaşadıkları durumlar olabilmektedir.

Toplumda cinsel yönelimin karşı cinse olmasının daha yaygın ve kabul görülen bir durum olması sonucu, eşcinsel bireyler toplumda kabul görülmek, ailelerine ve çevrelerine açılmakla ilgili sıkıntı yaşayabilmekteler. Aynı şekilde cinsiyet kimliği biyolojik cinsiyetinden farklı olan kişilerde, cinsiyet kimliği kargaşası olarak nitelendirdiğimiz durumlar yaşanabilmektedir.

Kendini LGBTİ+ olarak tanımlayan veya henüz yönelimini/kimliğini keşfetme sürecinde olan kişilerin ihtiyaç duymaları durumunda uzman desteği almaları önem taşır. Çocukları kendilerine yeni açılmış aileler de destek almak için bir uzmana başvurabilirler.

HEMEN ARA!
X