Alt Islatma (Enürezis)

Alt Islatma

DSM-V  (Diagnostic and Statical  Manuel  of  Mental Disorders, Fourth Edition-Amerikan Psikiyatri Birliği’nin Mental Bozukluların Tanısal ve Sayımsal Elkitabı 5. baskısında) tanı ölçütlerine göre; 5 yaşından büyük çocukların, uyku sırasında, tekrarlayıcı biçimde, istemsiz olarak idrar kaçırması bu davranışın 3 ay süre  ile en az haftada 2 kez  ortaya çıkması, okul veya sosyal yaşantı ile ilgili bir sıkıntı sebebi olması (toplumsal, mesleki işlevsellikte, okul başarısında düşmeye ve problemlere yol açması) ve  durumun tıbbi bir hastalığa (ürolojik, nörolojik veya şeker hastalığı veya diüretik (idrar söktürücü) gibi başka bir ilacın yan etkisine) bağlı olmaması olarak tanımlanır.

Çocukların gelişim döneminin herhangi bir döneminde 6 aydan uzun bir idrar kontrolü dönemi varsa ikincil olarak adlandırılır. İkincil enürezis kaç yaşta ortaya çıkarsa çıksın önemli hastalıkların belirtisi olarak ipucu verdiği için mutlaka gecikmeden doktora başvurulmalıdır.

Alt ıslatma problemi fiziksel bir nedenden kaynaklanmıyor ise bir psikiyatrist veya bir  klinik psikoloğa gitmesi önerilmektedir.

– Uzm. Klinik Psikolog Pelin HAZER

HEMEN ARA!
X