Yeme Bozuklukları

Yeme Bozuklukları Nedir?

Yeme bozuklukları kişinin yemek yeme eylemi ile ilgili aşırı takıntılı düşüncelerini ifade eder. Kişi yemek yemenin vücudu ile ilgili kilo alma gibi sorunlara neden olacağına inandığından her yemek yeme eylemi sonrası rahatsızlık yaşar. Yeme bozukluklarının nedeni tam olarak bilinmiyor. İşin içinde genetik yapıdan tutun da biyolojik ve psikolojik nedenler olduğu öne sürülüyor. Sanılanın aksine sadece kadınlarda değil erkeklerde de görülebiliyor.

Yeme Bozuklukları Nelerdir?

  • Anoreksiya nevroza
  • Bulimia nevroza
  • Tıkınırcasına yeme bozukluğu
  • Hadi şimdi bunlara tek tek kısaca göz atalım

Anoreksiya Nervoza Nedir?

Anoreksiya nervoza olan kişiler vücut ağırlığı olarak çok zayıf kişilerdir. Her aynaya baktıklarında kendilerini kilolu veya şişman olarak düşünürler. Sürekli daha da zayıf olmak için uğraşırlar. Kişilik yapısı olarak mükemmeliyetçi, sık sık eleştiren ve özgüveni az olan insanlardır. Rahatsızlığın ilk kez başladığı zamanlarda sorunlarını kabul etmezler fakat ilerleyen zamanlarda çok sıkıntı yaşamaya başlarlar. Bir süre sonra bu durum artık çok ciddi bir takıntı halini almaya başlamış olarak karşımıza gelirler.

Bulimiya Nervoza Nedir?

Bu insanlar genellikle normal bir kiloya sahiptirler fakat yine aşırı kilo almaktan korkarlar. Aşırı yemek yeme nöbeti yaşarlar ve yemek yedikten sonra pişman olarak daha sonra kendilerini aç bırakma, kusturma, ishal yapıcı ilaçlar kullanma veya aşırı spor yapma gibi davranışlar içine girerler. Bulimiya nervoza  olan kişiler genellikle utanma nedeni ile gizlice yemek yerler. Tıpkı anoreksiya nervoza gibi ciddi sıkıntılar yaşayarak karşımıza gelirler.

Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu Nedir?

Bu kişiler normalden fazla kiloya sahiptirler. Bu rahatsızlıkta kişi yemek yerken tamamen kontrolü kaybeder ve hızlı, tıkınarak, aşırı miktarda yemek yer. Bulimiya nervozadan farklı olarak bu kişiler yemek yedikten sonra kusma, aşırı spor, kendini aç bırakma davranışlarını yapmazlar. Aşırı yedikten sonra pişman olurlar, kendilerini suçlu hissederler fakat bu hisler sıkıntıdan dolayı daha fazla yemelerine neden olur.

Yeme Bozuklukları Nasıl Tedavi Edilir?

Yeme bozukluklarında antidepresan grubu ilaçların yüksek dozlarda kullanımı ve psikoterapi gibi seçenekler mevcuttur. Fakat asıl tedavi basamağını kişiye uygun psikoterapiler oluşturur.

HEMEN ARA!
X