EMDR; İngilizce olarak Eye Movement Desensitization and Reprocessing ,Türkçe olarak ise Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme olarak adlandırılmaktadır. Bu tekniğin temel mantığı, yaşadığımız ruhsal sıkıntıların kaynağını bulmak ve bu kaynağın bizde şimdi yarattığı ruhsal ve fiziksel sıkıntıları tedavi etmektir.

EMDR Nasıl Çalışır?

EMDR’ nin temel amacı geçmişten bugüne bizde zamanla oluşan ve artık otomatik hale gelmiş olan sıkıntılı, takıntılı veya olumsuz olarak adlandırdığımız düşünceleri değiştirmektir. Doğru ve yeterli uygulanan teknikler sonrasında olumsuz düşüncelerimiz yerini mantıklı, makul ve kabul edilebilir düşüncelere bırakır.

Olumsuz Düşünceler Nelerdir?

Bir çok olumsuz düşünce vardır. Herkeste aynı şekilde ortaya çıkmaz. Bazı insanlarda birden fazla olumsuz düşünce aynı anda bulunabilir. Çoğumuz bu düşüncelerin bizde olduğunun farkında değilizdir. EMDR’ de öncelikli hedefimiz bu düşüncelerin hangilerine sahip olduğumuzun farkına varmaktır. Birkaç olumsuz düşünce örneği verelim;

 • -‘Ben değersizim’
 • -‘Ben yeterince iyi değilim’
 • -‘Ben çirkinim’
 • -‘Ben iyi şeyleri hak etmiyorum’
 • -‘Ben yanlış bir şey yaptım’
 • -‘Ben tehlikedeyim’
 • -‘Ben kimseye güvenemem’
 • -‘Kontrol bende değil’
 • -‘Ben beceriksizim’
 • -‘Ben başaramam’
 • -‘Ben mükemmel olmalıyım’

 

Bunlar hepimizin sahip olduğu fakat çoğumuzun farkına varamadığı olumsuz düşüncelerden sadece birkaç tanesidir.

Olumsuz Düşünceler Nasıl Değişir?

Bir örnekle açıklayacak olursak, geçmişte yaşadığı kötü bir deneyim sonrasında kendisinde oluşan ‘ben yeterince iyi değilim’ olumsuz düşüncesine sahip birinin bu düşüncesi genel hayatına yansıdığı için sürekli kendisini başarısız görmektedir. Fakat bu düşüncenin sadece geçmişinde yaşadığı bir veya birkaç deneyimden kaynaklandığını ortaya çıkarttığımızda, olumsuz düşünceyi değiştirmek için bir fırsat elde ederiz. Kişi artık bu olumsuz düşüncesinin hayatını nasıl kontrol ettiğinin farkına varır ve doğru tekniklerin kullanılması sonrasında bu düşünce ‘Ben yeterince çabalarsam başarabilirim’ şeklinde olumlu bir düşünce ile değiştirilir. Bu değişimden sonra kişi artık bu olumsuz düşüncenin etkisinde yaşamaktan kurtulur.

EMDR Hangi Rahatsızlıklarda Kullanılır?

En etkili olduğu alan ruhsal travmalardır. Bunun dışında depresyon, kaygı sorunları, stresle başa çıkma, sınav kaygısı, cinsel işlev bozuklukları gibi durumlarda da etkilidir.

EMDR, Bir Çeşit Hipnoz mudur?

Hayır EMDR bir hipnoterapi değildir. Hipnoterapiye benzeyen bazı teknikler kullanılır fakat kişide trans hali oluşmaz.

EMDR Kaç Seans Sürer?

Kişiye ve yaşadığı soruna göre değişir. Bazı kişilerde 1 veya 2 seansta çözüme ulaşılırken bazı insanlarda daha uzun sürmektedir. En fazla 11-12 seans uygulanır. Genel olarak ise ortalama 7-8 seans sürmektedir.

Call Now ButtonHEMEN ARA!
X