Cinsel İşlev Bozuklukları

Cinsel İşlev Bozuklukları Nedir?

Kadın veya erkeklerde görülebilen, cinsellik ile ilgili işlevlerde sorun yaşanmasıdır.

Cinsel İşlev Bozuklukları Nelerdir?

Cinsel işlev bozukluklarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Erkeklerde geç boşalma veya erken boşalma
  • Erkeklerde sertleşme sorunları
  • Kadınlarda orgazm sorunları
  • Kadınlarda cinsel ilgi ve uyarılma sorunları
  • Kadınlarda cinsel ilişki esnasında ağrı sorunları
  • Erkeklerde ve kadınlarda cinsel istekte azalma sorunları
  • Kullanılan ilaç, alkol veya uyuşturucu maddeye bağlı cinsel sorunlar

Erkeklerde geç veya erken boşalma nedir?

Erken boşalma, erkeğin cinsel ilişki esnasında ilk 1 dakika içerisinde kendi isteği dışında boşalmasıdır. Geç boşalma ise, erkeğin cinsel ilişki esnasında gereğinden çok daha fazla uzun sürede boşalmasıdır.

Erkeklerde sertleşme sorunu nedir?

Bu konu ile ilgili yanlış bilinen bir konuyu aydınlatmak istiyoruz. Erkekler genellikle yaşları ne olursa olsun hep aynı düzeyde sertleşeceklerini düşünürler fakat bu yanlıştır. Yaş ilerledikçe fizyolojik yani doğal olarak peniste sertleşme giderek azalmaktadır. Durumunuzu kabaca aşağıdaki şekilden değerlendirebilirsiniz. Elinizi şekildeki gibi göbeğinizin üzerine getirin, ve penisinizin sertleşmiş halini sizin yaşınıza uygun haline göre değerlendirin. Örneğin; 20-30 yaş arasında penisinizin baş parmağınızın duruşu gibi sertlikte olması normalken, 40-50 yaş arasında iseniz penisinizin elinizin orta parmağı gibi bir pozisyonda sertleşmesi gayet doğaldır. Bu durumda büyük ihtimalle sertleşme sorununuz yok demektir.

Kadınlarda Orgazm Sorunu Nedir?

Öncelikle bir çok insan tarafından bilinmeyen ‘orgazm’ kavramının ne olduğunu tanımlamak gerekir. Kadının cinsel deneyim, mastürbasyon veya ilişki esnasında en üst seviyede zevk almaya ulaştığı, vajinal kasların ve vücuttaki diğer kasların yoğun şekilde kasıldığı andır. Orgazm her kadında aynı seviyede ve şiddette gerçekleşmez. Kimi kadında çok şiddetli olabilirken kimisinde daha az şiddette görülür. Az şiddette olması bir rahatsızlık sayılmazken, hiç orgazm olamamak bir sorun olabilmektedir. Bilinen diğer bir yanlış ise, her ilişki esnasında orgazm olmak gerektiği yanlış inancıdır. Her ilişki orgazm ile sonuçlanmayabilir ve bu gayet doğaldır. Kadınların orgazma ulaşmada yaşadığı zorlukların baştaki nedenlerinden biriside toplumda ‘ayıp’ gibi kavramlarla nitelendirilmesidir. Kadın, bu yanlış inanışları aşmayı başardığında olması gerektiği gibi orgazma ulaşabilecektir.

Kadınlarda Cinsel İlişkide Ağrı (Vajinismus) Olması Nedir?

Vajinismus olarak ta adlandırılan bu durum, vajinaya penisin veya parmak gibi bir nesnenin girişi esnasında ağrı ve kasılma yaşanmasıdır. Yaşanan ağrının şiddeti ve kasılmaların şiddeti her kadında farklı derecelerde olabilmektedir. Bazı kadınlar ilişki esnasında ağrı yaşarlarken bazı kadınlarda vajinaya giriş bile mümkün olmayabilir.

Cinsel İşlev Sorunlarında Tedavi Nasıldır?

Cinsel işlev sorunlarının çok büyük oranda nedeni psikolojiktir. Eğer neden psikolojik ise tedavide genellikle cinsel işlev bozukluklarına özgü olarak yapılandırılmış psikoterapiler kullanılır. İlaç tedavisinin bu tür sorunların çözümünde pek işe yaramadığı gösterilmiştir. Bazı durumlarda psikoterapi %100 oranında başarı sağlayabilmektedir.

 

HEMEN ARA!
X