Aile, Evlilik, Çift ve İlişki Sorunları

İnsanlar kendileri ile ilgili sorunlar yaşayabilecekleri gibi ilişkilerinde eşleri ve partnerleri ile ilgili de sorun yaşayabilirler. İlişki sorunları, genellikle insanların kendi bireysel sorunlarını ilişkiye yansıtmalarından kaynaklanır. Bu nedenle evlilik veya ilişki sorunları, her ne kadar iki kişi arasında oluşan sorunlar olarak algılansa da, temelde kişilerin bireysel sorunlarının ilişkilerinde hayat bulmuş halidir.

Kimler İlişki Sorunları Yaşarlar?

İnsanlar bazı ilişkilerin sorunsuz olduğunu düşünürler fakat ilişki, evlilik, aile terapistleri, psikologlar ve psikiyatristler dahil tüm insanlar ilişkilerinde mutlaka sorun yaşarlar. Terapiste gelen çiftler, terapiye geldiklerine göre sorunlarının çok ciddi olduklarını düşünürler fakat bu düşünce doğru değildir ki aksine sorunları için terapiste gelmeyen veya gelemeyen çiftlere göre farkındalıkları daha yüksek oldukları için sorunlarını daha rahat ve kolay çözebilirler.

İlişki Sorunları Nasıl Çözülür?

Çözüm için ilişki terapistleri bir çok teknik kullanırlar. İlişki sorunlarının çözümü için bir ilaç mevcut değildir. Temelde kişiler kendi sorunlarının ve bu sorunlarının ilişkilerine nasıl yansıdığının farkına vardıklarında ilişki sorunları çözülme aşamasına girmiş olur.

İlişkide Tartışmak Gerçekten Kötü müdür?

Çoğu çift ilişkide tartışmanın kötü olduğuna inanır. Fakat hiç tartışma olmayan bir ilişki doğru bir ilişki değildir. Böyle bir ilişkide çiftler birbirlerinin isteklerini göremezler. Ne zaman bir ilişkide tartışma yapıcı bir hal alır ise o zaman ilişki normalleşir. Bunula ilgili bir örnek verecek olursak;

-‘Hayatım tatilde hep aynı yere gitmekten sıkıldım’ diyen bir eşi düşünün. Eğer diğer eş;

-‘tartışmayalım gittiğimiz yer güzel ve eğlenceli biliyorsun’ dediğinde, sıkılan eş ilişkide söz sahibi olabilme hakkını kullanamamış olur ve ilişki yıpranmaya başlar. Fakat diğer eş;

– ‘peki hayatım bunu bir değerlendirelim başka ne önerirsin?’ gibi bir yaklaşımda bulunsaydı ilişkileri makul bir tartışma boyutunda daha normal bir hal alabilirdi.

Çift Terapisine Giden Kişilerin İlişkileri Kurtulur mu?

Bazen ilişkinin devam etmesi çiftlere daha çok zarar verebilir. Terapinin ilerleyen dönemlerinde çiftler öyle bir farkındalık kazanırlar ki artık kendi ilişkilerinin nasıl olması gerektiğine rahatlıkla karar verebilir duruma gelirler.

Kısaca; Sorunsuz ilişki yoktur, sorunlarıyla güzel ilişki vardır

HEMEN ARA!
X