Varoluşun Geleceği...
(The Future of Existence...)

0212 247 49 47 0530 247 01 99 info@zionpsikiyatri.com Mim Kemal Öke Caddesi, No:9/5, Nişantaşı İSTANBUL

Yoga

YOGA NEDİR?

Yoga, Hindistan’da doğan ve eski bir zihin beden uygulamasıdır.

Yoga uygulamaları felsefi yaşam değerleri, manevi, fiziksel ve duygusal sağlığı içerir.

Yoga fiziksel duruşlara, nefes almaya, meditasyona ve manevi felsefeye odaklanır.

Yoga’nın sağlıklı yaşamı geliştirme yönündeki geniş kapsamlı etkilerini gösteren araştırma ve kronik durumların yönetimi ve tedavisi büyüyor.

Yoga genellikle depresyonun ve kaygı bozukluğunun hafifletilmesine yardımcı olabilecek bir stres yönetimi aracı olarak algılanmıştır.

Sanskritçe “yoga” kelimesinin kökü yuj’den (birleşmek bütün olmak) anlamına gelir. “yoga” kelimesi, birleşmenin veya bir disiplin yönteminin tarif edilmesine neden olmuştur. Yoga, öğretmenden öğrenciye iletildiği sözlü bir gelenekten gelir. ‘Yoganın babası’ olarak anılan  Hintli öğretmen Patanjali, bu sözlü geleneğin felsefesi üzerine 2000 yıllık bir tez yazımı olan ‘’The Yoga Sutras’’ adlı klasik eserinde çalışmasını haritalandırdı ve sistematize etti. Sutra, bugün uygulanmakta olan çoğu yoga için felsefi bir rehber kitap olarak görev yapan 195 ifadenin bir koleksiyonudur.

Patanjali Yoga’yı “düşünce sürecini sınırlayan ve zihni sakinleştiren” olarak tanımlar.

Yoga Sutra, yoga uygulaması için yapısal çerçeve çalışmalarını oluşturan sekiz kollu yolun özetini verir.

Patanjali, ahlakın (yama ve niyama) akıl, beden ve ruhu temizlemenin yolu olduğunu önermektedir. Şifanın ve kendini gerçekleştirmenin daha psikolojik bir yaklaşımını vurgulamaktadır. Vücudun organları ve sistemleri öncelikle asanalar (duruşlar) ve pranayama (nefes kontrolü) aracılığıyla temizlenmesi gerektiğinin üstünde durur.  Sutralar zihin ve duygular üzerinde hakimiyet kazanma ve ruhsal büyümeyi nasıl başaracağınıza ilişkin rehberlik sağlar. Davranış kuralları ahimsa (şiddetsizlik) ve satya (doğruluk) gibi en yüksek insani erdemlerinin uygulanmasını ve iyilik ve şefkat gibi asil duyguları teşvik etmeyi içerir.

 

Yoga türleri

Asthanga yoga

Ashtanga, Patanjali’nin yazdığı yoga sutralarındayer alan sekiz basamaklı bir sistemdir. Ashtanga Yoga ise bir hatha yoga metodudur ve Patanjali’nin sistemindeki üçüncü basamak olan ‘asana’yı temel alır.

Ashtanga (sekiz kol,basamak) Yoga,  Patanjali’nin yazdığı (m.ö. yaklaşık 200-400  yılları arasında yaşadığı iddia edilen Hintli bir bilge) yoga sutralarda (Yoganın ne olduğuna dair yazılar) geçen sekiz basamaklı bir sistemdir.

 

1.Yama (ahlaki değerler, dışarısı ile ilişkimiz)

2.Niyama (ahlaki değerler, kendimizle ilişkimiz)

3.Asana(Duruş)

4.Pranayama(Nefes Çalışması)

5.Pratyahara (geri çekiliş, iç gözlem)

6.Dharana (odaklanma)

7.Dhyana (meditasyon)

8.Samadhi (ikilemin ortadan kalkması)

 

Asthanga yoga’da asanalar, belirli bir sıra ile, seriler halinde uygulanır. Her poz nefes farkındalığı ve bakışlar aracılığı ile (diristhi) bir noktaya yönelerek yapılmaktadır. Nefes ile hareket  bir senkronizasyon içinde ve nefes alış veriş yerleri bellidir. Her hareket için bir nefes alınır ve diğer harekette verilir.

İlk dizi on güneşle selamlaşma (beş A ve beş B) ile başlar, her iki tarafta da duran bir dizi ayakta durma pozu ile devam eder ve bir vinyasa dizisi ile bağlantılı olan bir dizi ters ayrım ve oturmuş pozlarla tamamlanır.

Asthanga yoga’nın faydaları:

Ashtanga, düzenli bir yoga uygulamasının (güç, esneklik, stres yönetimi ve iç barış) tüm avantajlarıyla birlikte gelir. serisi bu kadar talepkar olduğu için (ve geleneksel uygulamada çoğu gün pratik yapmanız bekleniyor) gerçekten hızlı bir şekilde gerçekten güçlü olursunuz. Vücudun bu uygulamada sıkı çalışmayan hiçbir kısmı yoktur.

Hatha Yoga

Hatha Yoga, yoga’nın üçüncü ve dördüncü uzantılarına odaklanır ve bu nedenle günümüz fitness camiasında popüler bir yoga seçkisidir. Fiziksel duruşları nefesle birlikte öğreten her türlü yoga anlamına gelen genel bir terimdir.

Yoga türlerinden biri olan Hatha Yoga disiplini, meditasyon için bir araç olarak geliştirildi: beden ve sinir sisteminin dinginlik için hazırlanmasını içerir.

“Hatha” kelimesi kelimenin tam anlamıyla kuvvet anlamına gelir ve Sanskritçe “ha” kelimesi güneş anlamına gelir ve “tha” anlamı ay anlamına gelir.yoga’nın ortak yorumu, karşıt çiftlerin birleşmesidir.

Hatha yoga, beden ve zihni ele alır ve disiplin ve çaba gerektirir.

Meditasyonla birlikte, yoga asanalar ve pranayama Batı’da popüler hale geldi. Asanalar yalnızca bir hastalığı iyileştirmek, stres azaltmak veya daha iyi görünmekle kalmayıp, Bu duruşların kendini gerçekleştirmenin temelleri olduğu gerçeğini göz ardı etmemek gerekir. Yoga, vücudun, zihnin ve ruhun koruyucu bir sistemi olduğu kadar iyileştirici bir sistem olduğu önermektedir.

Hatha Yoga uygulamasının arkasındaki ana ilke nefes alıyor. Nefesimizi kontrol altına almamız vücuttaki oksijenasyonun iyileşmesine yardımcı olabilir ve stres düzeylerini düşürür. Bu nedenle, bu uygulama bize nefesimize odaklanmamızı, dengeli bir şekilde ayakta kalmamızı ve sessizliği akılda tutmamızı öneriyor.

Hata yoganın faydaları

1.Stress Gidericidir:

Hatha yoga zihin ve bedenin detoksifikasyonunda yardımcı olur. İş yerinde ya da okulda yorucu bir günün ardından Suryanamaskar’ı bir iki kez tekrarladığınızda ve ardından derin nefes alıp verdiğinizde hemen bir sakinlik duygusu fark edeceksiniz.

Enerji akışı veya Prana:

Prana insan vücudundaki bir enerji türüdür. Bu, ‘Evrensel Yaşam Gücü’ anlamına gelir. Her insan, vücudun ömrü ve bakımı için belirli bir miktarda enerji ile doğar. Zamanla ve kullanımdan dolayı, bu prana azalır ve vücudu zayıflatır.

Nefes teknikleri ve yoga duruşları, bu hayati enerji biçiminin düzenlenmesine ve sürdürülmesine, dolayısıyla yaşamın ömrünün uzamasına yardımcı olur.

Esnekliği artırır:

Esneklik, çevik ve esnek bir vücuda sahip olmak açısından çok önemlidir. Esnek olmayan kaslar kötü vücut duruşuna, sırt ağrısına, diz rahatsızlığına ve boyun ağrısına neden olabilir. Düzenli olarak yoga uygulayarak, vücut duruşu düzeltilir ve kaslar esnekleşir. Zor yoga duruşlarına ulaşmak da kolaylaşır.

Odaklanmaya yardımcı olur:

Konferans ya da sunum sırasında odaklanmakta zorluk çekiyor musunuz? Hatha yoga yapmayı deneyin! Asanaların tutulması, vücudu dengelemek için zihin daha dikkatli ve keskin hale getirmek için odaklanmayı ve derin nefes almayı gerektirir.

Kas kuvveti oluşturur ve dengeyi geliştirir:

Sağlıklı kaslarımız özgürce hareket etmemize ve vücudumuzun güçlü kalmasına izin verir. Kas kuvveti artrit gibi çeşitli rahatsızlıkları önleyen iyi durumda şekildeki eklemlerin tutulmasına yardımcı olur. Güçlü kaslar, özellikle yaşlılık döneminde vücudun dengesinin korunmasına yardımcı olur.

Kan akışını arttırır

Omuz duruşları, kafa duruşları veya el ayağı destekleyen gibi asanalar, kanın bacaklardan kalbe akmasına neden olur ve daha sonra oksijeni iletmek için akciğerlere pompalar ve böylece pratik yaptıktan sonra enerjik ve yenilenme hissedilir.

Kalp sağlığı

Düzenli yoga uygulaması, yüksek tansiyonun hafifletilmesinin yanı sıra kardiyovasküler hastalığa sahip kişilerin rahatsız edici anginal bölüm sayısını azaltmaya yardımcı olabilir

Kemik Yoğunluğu Oluşturma

Ağırlık isteyen yoga pozları, örneğin Ağaç, Yan Açı, Üçgen ve Savaşçı I, II ve III, osteoporoz ve osteopeni olan insanlarda kemik kaybının önüne geçilmesine yardımcı olur.

Keywords: Yoga, meditasyon, hathayoga, asthangayoga, asana, sutra, patanjali, yama, niyama, asana, pranayama, pratyahara, dhyana, dharana, samadhi, stres,

× Whatsapp iletişim
X