Varoluşun Geleceği...
(The Future of Existence...)

0212 247 49 47 0530 247 01 99 info@zionpsikiyatri.com Mim Kemal Öke Caddesi, No:9/5, Nişantaşı İSTANBUL

Meditasyon

Meditasyon Üzerine..

 

‘’Ne yaparsan yap,

 yapmadan önce gözlerini kapat,

 sessiz kal ve olayın içine gir.’’  osho

 

 

Meditasyon bir serüvendir, insan zihninin üstlenebildiği en büyük serüven. meditasyon hiçbir şey yapmamaktır. eylem yoktur, düşünce yoktur, duygu yoktur.

Tam kendinizdesinizdir ve bu katıksız bir hazdır. Hiçbir şey yapmadığınız zaman bu haz nereden gelir? Hiçbir yerden gelmez ya da her yerden gelir. Nedensizdir, çünkü varoluş sevinç denilen unsurlardan oluşmaktadır.

Hiçbir şey yapmadığınız zaman bedensel ve zihinsel olarak tüm eylemlerinize son verdiğiniz zaman, sadece kendiniz olduğunda, meditasyon ortaya çıkar.

Çağımızın sürükleyici temposunda bu kulağa çok zor gelebilir. Hayatımız ekranlar önünde geçmekte. telefon ekranları, televizyon ekranları, bilgisayar ekranları derken zihnimiz sürekli uyaranlarla meşgul. Gece gün içindeki sorunlarımızdan kaçmak için dizilere bakar olduk, Sabahları uyandığımızda ilk işimiz telefonlarımızdaki mesajları, mailleri kontrol etmek olmaya başladı.

Birilerine öfkelendiğimizde, kaygı hissettiğimizde, korktuğumuzda, birini sevdiğimizde, birine güldüğümüzde ekranların arkasına geçilmekte. Duygularımızla kendimiz bile karşı karşıya gelemeden ekranların ışığında bulur olduk kendimizi .

İnsanların yoga ve meditasyon türü faaliyetlere gösterdiği ilginin son zamanlarda bu denli artmasının bir nedeni de insanların kendilerine özel birebir zaman ayırma ihtiyacının artması,bunun öneminin farkına varılması etkenidir.

Hayatınız içerisinde  kendinizle var olmak için vakit bulduğunuz her fırsatta, tüm ,işleri bırakın. Düşünmek de bir iştir, dikkatini yoğunlaştırmak da, eğer bir süre hiçbir şey yapmaz, bütünüyle gevşeyip bedeninize ve kendinize odaklanmaya başlarsanız bu bir meditasyondur.

Bir kez bu beceriyi kazanınca, bu durumda istediğiniz kadar kalabilirsiniz. yani yirmi dört saat bu durumu sürdürebilirsiniz.

Meditasyon yalnızca bir teknik değildir. Bir gelişmedir; tüm yaşamınızın gelişimi. Meditasyon bir olgunlaşmadır, bir gelişmedir.

Gelişme her zaman bütünde olur, ilave edilmiş bir şey değildir. Sizin dışınızda, bütünlüğünüzün dışında, bütünlüğünüzün dışuna olgunlaşır.

Meditasyona doğru olgunlaşmalısınız. Meditasyona doğru olgunlaşma yolunuzda (daha önce hiç deneyimlememiş olabilirsiniz de ) size eşlik edebilme dileğimle.. Nameste.

 

Uzm. Klinik Psikolog Pelin Hazer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

× Whatsapp iletişim
X